Jak jsem se zbavoval BCC

Kdo mi je dal?

Dokonce i ČT vysílala o Bitcoinu (dále jen BTC) při příležitosti jeho rozdělení, nebo spíše oddělení měny, která se nazývá Bitcoin Cash (dále jen BCC). Vzhledem k tomu, že nová měna sdílí transakční historii (záznamy v blockchainu) s původním Bitcoinem, je každý vlastník BTC i vlastníkem BCC. Tedy pokud BTC vlastnil v okamžiku oddělení nové virtuální měny.

A tak jsem se stal šťastným vlastníkem několika BCC. Můj rychlokvašený názor získaný při četbě dvou článků na telefonu v tramvaji je, že je to truc čínských těžařů BTC a nemá moc šancí na dlouhý život. Tak jsem se rozhodl, že se zkusím BCC zbavit a třeba za ně pořídit BTC.

Mám BTC uloženy v pěněžence CoPay a BitPay abych mohl utrácet z telefonu i počítače. Dokonce jsem nedávno koupil i první věc v reálném světě, kterou jsem zaplatil BTC – firewall na můj Mac. No, software pro Mac, tedy ten reálný svět nebyl až tak reálný… Ale příště plánuju nákup televize na Alze. A první nákup je to tehdy, pokud nepočítám nákup kafe a cideru v Paralelním Pilisu.

Jak se k nim dostat?

Že jsem vlastníkem BCC jsem tedy věděl i to, že se k nim mohu dostat, neboť znám tzv. seed mé BTC peněženky a peněženka BCC může vytvořit správné privátní klíče nutné pro nakládání s BCC právě díky této znalosti.

Moje nedůvěra k BCC a software okolo je značná, a tak jsem vytvořil novou peněženku pro BTC a „úspory“ do ní přelil. Pokud by totiž uniklo z BCC peněženky něco, co by uniknout nemělo, pak bych mohl snadno přijít o vše i ve světě BTC, pokud bych používal peněženku vyrostlou ze stejného semínka.

Ve virtuálním stoji (to začíná vypadat na paranoju, žejo?) jsem si nainstaloval Electron Cash peněženku a jal se do ní ťukat slova seedu. Ale ono nic. Nebere to. Seed CoPay/BitPay je dle BIP44. U Electronu max BIP39. Ty BIPy jsem něco jako RFC nebo JSR nebo ISO xyz – dohody a standardy.

Tak jsem pomocí služby na: https://bitwiseshiftleft.github.io/sjcl/demo/ dešifroval export peněženky BitPay:

A dostal se tak k xprv klíči peněženky. To je seed přechroustaný na číslo. Ten jsem zadal do Electron Cash a nějak čekal, že to bude fungovat. Úplně nevím, proč vlastně ne. Měl jsem za to, že xprv není na derivační metodě privátních klíčů závislé a že rozdíl mezi BIP44 a BIP39 je právě způsob vzniku xprv.

No nic, Nezbývalo než to vzít per-partes. Vygeneruju si klíče k BCC adresám sám a zadám je přímo do BCC peněženky. Ještě že existuje služba https://bip32jp.github.io/english/ kde si lze klíče při znalosti xprv generovat doalelujá. Jen stačí vybrat derivation path BIP44 a pak si hrát s indexem klíče až se trefíte do těch adres, kde je nějaký zůstatek. Pěkná práce vyžadující dvě lahve bílého. A to jsem trefoval jen 5 adres zvyšováním keypair index:

Nakonec jsem je našel. Zbývalo jen převést ty divné nevlastní děti (BCC) na Bittrex. Neprve zkušebně jeden a pak šup další…  Až tam dojdou, tak s nima něco ošklivého udělám:

Prodám je za BTC nebo LTC. Myslím, že tento graf ukazuje, že lépe dříve, než později:

Dobrou noc.

 

 

SaveSave

SaveSave

SaveSave

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *