Tiskárna Průša 3D a její přátelé (AKA ekosystém)

Dostal jsem 3D tiskárnu, moc jsem si ji přál a k narozeninám jsem ji dostal. Je to Průša MK3S+ a dostal jsem ji jako stavebnici. Toho jsem se z počátku bál, zdálo se mi, že se k té stavbě vlastně nedostanu časově, ale nakonec jsme v podvečerech a po hodinách a minutách za jeden týden tiskárnu postavil.

A tiskne. Řekl bych, že na to, že jsem ji stavěl já, začátečník a tiskne na ní také začátečník, tak jsou výsledky výborné. Občas se něco nepodaří, občas nebo zkazím buď já nebo z nějakého důvodu tiskárna, ale učíme se oba.

Octoprint

Přenos tiskových předloh pomocí SD karty se mi zdál trochu nepohodlný a tak jsem vlastně okamžitě doplnil tiskárnu o Raspberry PI 4B a nainstaloval Octoprint a MPEG-Streamer. Tím jsem získal možnost přímo ze sliceru odesílat tiskové soubory po Wi-Fi. Instalace je snadná a pěkně popsaná třeba zde.

Zdá se, že oblíbenou činností 3D tiskařů je vylepšování tiskárny. Začal jsem s tím také. Jako první byl držák na kamerku. Zvolil jsem tento a lehce upravil rameno, které kamerku drží. To původní se dívalo na tiskovou plochu trochu moc zespodu. A alespoň jsem si něco praktického vyzkoušel nakreslit ve Fusion 360.

Upravené rameno pro kamerku

Autodesk Fusion 360

Cesta k Fusion 360 nebyla přímá. Raději bych používal něco open source s velkou komunitou. Třeba jako Blender nebo OpenSCAD. Ale Blender pro mě měl velmi strmou učící křivku – jinými slovy: stálo by mě to hodně času. OpenSCAD se mi líbí konceptem psaní kódu, který vytvoří výsledný model. A k Fusion 360 jsem se dostal až po pár pokusech s FreeCADem a několika online nástroji.

A zatím mi vyhovuje. Po shlédnutí tutoriálů, především pak jednoho velmi pěkného zde jsem byl už schopný jednoduché věci nakreslit. Asi u něj zůstanu.

Kamerka

Zpět k OctorPintu. Jako kamerku, jejíž využití OctoPrint ve spolupráci s MPEG-Streamerem podporuje, jsem zvolil Raspberry Pi kameru ve verzi 1.3, která se dá sehnat doslova „za pár stovek“.

Kamerka se připojuje plochým kabelem a ten jsem si opět za pár korun přikoupil v délce 50cm.

Raspberry Pi

OctoPrint běží téměř na čemkoliv – Windows, Linux, MacOS. Na MacOSu jsem si jej rychle otestoval, abych získal představu co to umí a zda to chci. A pak už následovalo přenesení zahálejícího Raspberry PI 4, instalace software a bylo to.

Raspberry Pi 4B má vestavěné Wi-Fi, takže k němu vlastně nic jiného není potřeba doplňovat. Zbývá už jen připojit tiskárnu, což se dá provést nejlépe krátkým USB A-B kablíkem, třeba od Krupů. Stačil by i kratší než 50cm, ale nemají.

A jako druhé vylepšení následoval držák na to zmíněné Raspberry PI.

Sestava tiskárny s držákem na Raspberry PI a kamerku

Líbil se mi takový, který využívá pasivní chlazení hliníkovým krytem s náhradou jeho spodní části vytisknutým držákem. Takový je zde.

Další doplňky

Pak už v rychlém sledu následoval tisk klipen na filament, aby se na skladovaných špulkách sám neodvíjel. Šuplíček na nástroje, který pěkně drží na rámu tiskárny. A ozdoba na extruder, aby bylo vidět kam a jak rychle se točí.

Pochvaly

Pochvalu si zaslouží Průša3D za úroveň návodu na sestavení a množství pokrytých oblastí a dotazů jejich on-line znalostní bází.

Jen když se mi filament nalepil na extruder, tak jsem nevěděl jak na to a v KB o tom nebyl článek, ale i to je pokryto – zde. Ale zjistil jsem, že místo mosazného kartáčku stačí pro lehčí znečištění nějaká přírodní tkanina a horký extruder pomocí ní očistit.

Další pochvala jde komunitě kolem OctoPrint. Je to úžasný software a díky němu SDčko po prvním zasunutí do tiskárny nemuselo už nikdy ven. Pro OctoPrint je k dispozici i pěkná aplikace pro telefon – OctoPod, která umožňuje se na tisk dívat, tiskárnu vzdáleně ovládat a to včetně zahájení tisku a podporuje také notifikace o stavu tisku. Dostat na závěr tisku na hodinky notifikaci včetně fotky výtvoru je dost cool.

OctoPod pro iOS

Je to super

A těch drobností co člověk může vytisknout.

Blbůstky pro radost a pro otestování tiskárny

A první užitečná věc:, Adámek zlomil oj u vlečňáku. Tak jsem nakreslil a vytisknul novou. Lepší. Ta se nezláme. Materiálem jsem nešetřil.

Náhrada ojky vlastní!

Pro hledání zajímavých modelů se mi moc líbí aplikace Thinger. Takový ŤikŤok pro mejkry, který je dělaný pro bleskové prohlídnutí mraků modelů a uložení těch zajímavých do vlastních kategorií.

Thinger – aplikace pro IOS

A jdu se podívat jak dopadl další Among-Us panáček. Bude oranžový…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *